Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O režné paní

Za vlády Marie Terezie žila ve tvrzi v Dobré Vodě podivná žena, byla zlá, panovačná, měla mužské způsoby. Po lesích se proháněla na koni a lovila zvěř. Když stárla, přála si být bohatá, aby ukázala lidem jak jimi pohrdá. Nemohla ale stále přijít na to, jak se k penězům dostat bez práce.

Vyhledala tedy čarodějnici žijící ve zdejších hlubokých lesích. Baba jí poradila, ale výměnou za ženinu duši. Ta souhlasila, k čemu jí bude duše, když bude mít peněz nad hlavu.

„Dobrá tedy. Zasej len, sama jej skliď a až na velký pátek začnou číst pašije v kostele, dej se do práce a začni tkát košili, pokud vše stihneš do stmívání, tak nos košili stále na sobě a již se ti bude vše jen dařit“. Žena babě ani nepoděkovala tryskem jela ke své tvrzi.

Udělala vše jak babice řekla. Košili stihla udělat a také začala ihned nosit. Lidé jí od té doby neřekli jinak, než režná paní.

Žena měla však stále málo, tak jí napadalo založit slářskou huť. A protože měla kouzelnou košili vše se dařilo. Zanedlouho si již prohlížela první výrobky ze své sklárny. Ale dřevo v místních lesích začalo pomalu docházet a tak nechala režná paní přesadit mezníky hluboko do sousedních lesů patřících Vadínu.

A kácelo se nanovo, vadínští si však všimli že jsou mezníky posunuty a kácí se v jejich lesích. Vyslali tedy k režné paní poselstvo aby vše v dobrém vyřešilo. Paní však posly vyhnala, měla přeci kouzelnou halenu, nemohlo se nic stát.

Vadínští tedy předložili celou záležitost soudu v Havlíčkově Brodě. Režná paní se dostavila k jednání soudu v kouzelné košili a spor samozřejmě vyhrála.

„Za křivou přísahu soudu a zlo ve vás ukryté ať nikdy nedojdete pokoje.“ Proklel jí vadínský rychtář. Režná paní se mu jen vysmála.

Tak čas utíkal a paní stárla, měla čím dál větší strach o zlato nashromážděné v truhle. Nařídila tedy zakopat poklad na tajné místo hluboko v lesích.

Několik dní potom zemřela a hned druhou noc viděl hajný jejího ducha, jak bloudí po nočním lese a hledá ukrytý poklad.

Její duše najde klid až tehdy, když poctivý člověk poklad vykope a rozdá jej lidem, kteří peníze opravu potřebují.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.