Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

Šetkův mlýn

Mladá děvečka, jménem Káča sloužila kdysi v Šetkově mlýně v Zálesí u Humpolce. Dívka velmi toužila po bohatství a zlatě. Pak, jednoho dne, cestovala kolem mlýna skupina cikánů. A Káča se zapovídala se starou cikánkou a ta jí hádala z ruky. Dívka se ptala, zda bude někdy bohatá a jak toho docílit.

„Vezmi první vejce od mladé černé slepice, nos jej devět dní pod levou paží, celou dobu se nesmíš umývat, modlit a vkročit do kostela. Z vajíčka se vylíhne šotek a ten ti přinese bohatství.“ Radila stařena. Káča udělala jak jí řekla.

Po několika dnech se však Káča vydala k muzice do Oustí. A co se nestalo, během tance vypadlo dívce vejce na zem, rozbilo se a ten příšerný smrad vyhnat tanečníky z hospody na dvůr. Po vesnici se rozneslo, že vejce vypadlo Káče a ta z toho měla pořádnou ostudu. Ještě dlouho se o tom vyprávělo.

Ve mlýně, kde dívka sloužila se začalo po této příhodě říkat „u Šetků,“ nebo také „u Šotků.“

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.