Nadpis
úvod | pověsti | kontakt | literatura | časté dotazy
TOPlist

(pomocí google)

O kouzelné lahvičce

Kousek od Hněvkovic, u hlubokého lesa stávala pazderna. Mezi lidmi se povídalo, že stará Pazderová čaruje. A protože byl starý Pazderka vojenský veterán, lidé za ním rádi chodili, aby vyslechli historky z válek. Jednou přišel jistý soused, ale Pazderka nebyl doma. Soused tedy řekl, že na něj počká, ať si jej Pazderová nevšímá a ulehl na lavici ke kamnům. Byl zvědavý, co bude žena činit. Pazderová počkala, až bude host hlasitě chrápat a pak to začalo.

Čarodějnice vzala máselnici a nalila do ní kyselé mléko, pak sundala z police jakousi malou lahvičku a do máselnice kápla tři kapky. Potom třikrát máselnicí otočila a už vyndávala krásné hotové máslo.

Jenže soused nespal, chrápání jen předstíral a vše pečlivě pozoroval. V nestřeženém okamžiku se natáhl pro malou lahvičku a opatrně jí ukryl do kapsy, pak dál předstíral spánek. Po několika minutách se protáhl, hlasitě zívl a Pazderkové oznámil, že už dál čekat nemůže a že tedy půjde domů.

Jen co přišel do chalupy, řekl ženě, aby vyndala máselnici. A přesně jí poroučel, co má dělat. Nakonec sám kápl z lahvičky tři kapky. Jen co to udělal, ozvalo se zaklepání na okno. Muž otevřel a co nevidí, venku v stojí veliký, škaredý čert.

„Chceš-li se mnou něco mít, upiš se mi.“ A už podává vystrašenému sousedovi černou ohmatanou knihu. Jenže muž nebyl hlupák, na volnou stránku napsal slova: Ježíš, Maria, Josef.

Jen co si čert knihu pohlédl, vzteky zařval a hodil jí oknem do světnice a v oblaku dýmu zmizel. Máselnice pukla, celá chalupa se otřásla a pekelník byl pryč. Vyděšení lidé pak knihu otevřeli, bylo v ní zapsáno na devadesát čarodějnic, nejvíce od Křemešníka.

Pokud máte k uvedené pověsti jakékoli připomínky, nebo znáte další příběhy z vašeho kraje, neváhejte mne kontaktovat pomocí níže uvedeného formuláře. Dole vyplňte do prázdného políčka výsledek součtu (ochrana proti nevyžádané poště a internetovým robotům). Děkuji.

váš e-mail:

= 2 + 7


Veškeré texty, obrázky, fotky a ostatní obsažené na těchto stránkách podléhají autorskému právu, jejich kopírování a používání je možné pouze s výslovným souhlasem autora. Náměty a inspirace k uvedeným pověstem jsou čerpány z knih a dalších materiálů uvedených na těchto stránkách, pod odkazem literatura.